2011youth

młodości

Fetoskopia oraz biopsja tkanek płodu

Oto kolejna metoda, która nie tylko nie niesie za sobą ryzyka powikłań, ale też daje ogromną szansę dla przyszłych pokoleń. Mowa o fetoskopii, która była wykorzystywana przed wynalezieniem ultrasonografu, jednak dopiero obecnie stanowi jeden z bardzo istotnych sposobów na wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Sama metoda odgrywa znaczącą rolę w przypadku chorób, których wykrycie nie jest możliwe na podstawie analizy DNA. Dlatego niezbędne jest wykonanie biopsji tkanek płodu, a z pobranego wycinka skóry, mięśni, czy wątroby można „wyczytać” naprawdę wiele.

Niemniej jednak sama metoda budzi wiele kontrowersji, jak i obaw, bowiem obarczona jest ogromnym ryzkiem poronienia. Z drugiej zaś strony daje duże możliwości nie tylko w wykrywania wad rozwojowych, ale także ich leczenia.

W przypadku genetycznych nieuleczalnych chorób, fetoskopia daje szansę na dokładne obejrzenie płodu, w celu wykluczenia wad w obrębie twarzy, czy kończyn. Warto podkreślić, że sączkowanie wodogłowia, czy operacje w obrębie układu nerwowego, nie stanowią dzisiaj problemu.

https://meditus.eu/ www.zwiazekgornoslaski.org